Coś dla elektryków - o transformatorach

ija się uzwojenie oraz jarzm, które łączą kolumny. Najczęściej rdzeń transformatora wykonuje się z cienkich, odpowiednio izolowanych, silnie nakrzemionych blach, dzięki czemu zmniejsza się straty powstające na skutek prądów wirowy

Dodane: 16-11-2018 02:33
Coś dla elektryków - o transformatorach transformatory aluminiowe

Transformator w internetowej encyklopedii

Rdzeń jest obwodem magnetycznym transformatora i służy do przewodzenia strumienia magnetycznego. Składa się on z kolumn, na które nawija się uzwojenie oraz jarzm, które łączą kolumny. Najczęściej rdzeń transformatora wykonuje się z cienkich, odpowiednio izolowanych, silnie nakrzemionych blach, dzięki czemu zmniejsza się straty powstające na skutek prądów wirowych i histerezy.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transformator


Zadania transformatora


Transformator poprzez przeniesienie prądu drogą indukcji umożliwia zmianę napięcia, co jest używane i wykorzystywane w sieciach wysokiego napięcia. Zadaniem takiego transformatora jest dostosowanie napięcia, najczęściej obniża je, do danego odbiornika, zwłaszcza przy przesyłaniu energii elektrycznej na duże odległości. Z drugiej strony w elektrowniach stosuje się specjalny rodzaj transformatorów, które zamiast zmniejszać napięcie, podwyższają je z poziomu generatorów do poziomu sieci przesyłowej. Można więc ogólnie powiedzieć, że transformatorów używa się w celu zmiany napięcia z jednego obwodu elektrycznego do drugiego, urządzenia te mogą zarówno zmniejszać te napięcie, jak i je podwyższać.


Różne rodzaje transformatorów


Istnieje więcej niż jeden rodzaj transformatora. W zależności od tego do czego jest potrzebny i od jego budowy można wyróżnić kilka rodzajów transformatorów. Jednym z nich są tak zwane autotransformatory, w których jedno uzwojenie jest częścią drugiego, mają też ogólnie większą liczbę uzwojeń. Są też transformatory wielofazowe, inaczej zwane również trójfazowymi. Są one używane w systemach prądu wielofazowego. W takich transformatorach rdzenie poszczególnych faz mogą mieć wspólne części, nie jest to jednak regułą. Z kolei transformatory elektroenergetyczne używane do niskich napięć są izolowane powietrzem, a te używany do wyższych napięć wymagają specjalnego oleju transformatorowego, który pełni także funkcję chłodzenia.