Kilka słów o wodzie, ekologii i oszczędzaniu

nie zapotrzebowania i zużycia energii cieplnej w danym obiekcie budowlanym. Termomodernizacja obejmuje zmiany zarówno w systemach ogrzewania i wentylacji, jak i strukturze budynku oraz instalacjach doprowadzających ciepłą wodę.

Dodane: 11-09-2016 21:40
Kilka słów o wodzie, ekologii i oszczędzaniu Zainteresowany tematem przydomowej oczyszczalni? Więcej dowiesz się tu:

Termodernizacja, z Wiki:

Termomodernizacja ? przedsięwzięcie mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania i zużycia energii cieplnej w danym obiekcie budowlanym.

Termomodernizacja obejmuje zmiany zarówno w systemach ogrzewania i wentylacji, jak i strukturze budynku oraz instalacjach doprowadzających ciepłą wodę. Zakres termomodernizacji, podobnie jak jej parametry techniczne i ekonomiczne, określane są poprzez przeprowadzenie audytu energetycznego. Najczęściej przeprowadzane działania to:
docieplanie ścian zewnętrznych i stropów
wymiana okien
wymiana lub modernizacja systemów grzewczych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Termomodernizacja


Kwestie ekologiczne

Współczesny sprzęt AGD jest całkiem energooszczędny. Dotyczy to również sprzętu używającego wody - czyli pralek i zmywarek.

Ale jeśli leżą na nam sercu kwestie ekologiczne, powinniśmy się zastanowić nad tym, jakich środków chemicznych używamy. Tak naprawdę jedynymi z bardziej toksycznych dla środowiska, są proszki do prania. Zawierają chociażby fosforany, które są odpowiedzialne za rozrost glonów, co może spowodować małą ekologiczną katastrofę.


O oszczędzaniu

Płacisz wysokie rachunki za wodę i zastanawiasz się, czy możesz jakoś oszczędzić? Jest kilka łatwych sposobów.

Tylko jeżeli zużycie wody wydaje ci się podejrzanie wysokie, skontroluj czy gdzieś ona "nie ucieka" bokiem, lub czy ktoś jej... "nie pożycza". Zdarza się również, że rachunek nie jest prawidłowo naliczony przez przedsiębiorstwo wodociągowe.

Ale jeżeli wszystkie instalacje są szczelne i woda nie odpływa sobie do cudzego kranu, to trzeba jeszcze skontrolować kilka rzeczy.

Najwięcej wody zużywa toaleta. Skontroluj, czy masz oszczędną spłuczkę, lub czy może woda leje się do muszli ciągle? To bardzo często się niestety zdarza. Mechanizm spłuczki nie jest zbyt drogi, można go założyć samodzielnie. W najgorszym razie, trzeba niestety kupić sobie nowy sanitariat.

Ważna jest też sprawność i energooszczędność sprzętów AGD - pralki i zmywarki. Wysokiej jakości sprzęt zużywa znacznie mniej wody, niż poszłoby przy ręcznym zmywaniu. Pralka powinna posiadać automatykę ważenia, dzięki czemu dopasuje ilość wody do ilości prania.