"Krótko" o falownikach

kami częstotliwości, służą generalnie do zmiany prądu stałego na przemienny - proste, prawda? Ale co z tego? Jakie ma to zastosowanie w praktyce? Otóż wiele urządzeń potrzebuje prądu zmiennego do działania, ze względu na swoją

Dodane: 28-06-2016 13:12
Jeżeli szukasz przemiennika częstotliwości dla siebie lub Twojej firmy, koniecznie odwiedź tą stronę:

Czym są falowniki?

Falowniki, inaczej zwane też inwerterami i przemiennikami częstotliwości, służą generalnie do zmiany prądu stałego na przemienny - proste, prawda? Ale co z tego? Jakie ma to zastosowanie w praktyce?

Otóż wiele urządzeń potrzebuje prądu zmiennego do działania, ze względu na swoją charakterystykę. Chodzi głównie o silniki, które dzięki temu że prąd ma częstotliwość a one uzwojenie, obracają się - tak w skrócie. Ponadto, regulując napięcie na falowniku można sterować szybkością rotacji takich silników, co jest bardzo przydatne.

Innym zastosowaniem falowników, jest konwertowanie prądu stałego z np. ogniw fotowoltaicznych na prąd zmienny. Dzięki czemu mogą one zasilać sieć elektryczną bez problemu. Istnieje jeszcze parę, rzadkich zastosowań falowników, ale powyższy akapit jest dobrym podsumowaniem ich użyteczności.


Elektryk poszukiwany od zaraz

Wielu ludzi nie myśli o bezpieczeństwie swojego domu zbyt intensywnie. Wynikać to może z wielu powodów, jednak najbardziej prawdopodobny jest ten wynikający ze zwykłego lenistwa. Niedopuszczanie do niego sprawi, że zaczniemy baczniej przyglądać się między innymi instalacji elektrycznej w naszym lokum. Jeżeli coś będzie z nią nie tak to nie czekając na awarie po prostu wezwiemy elektryka. Takiego fachowca naprawdę dobrze jest znać. Pomoże nam on szybko rozwiązać problemy i sprawi, że w naszym domu wszystko będzie w porządku. Wszelakiego rodzaju falowniki czy soft starty pod jego czujnym okiem nie ulegną zepsuciu. Jeżeli wiec zależy nam na spokojnym, życiu, to zaprzyjaźnijmy się z takim fachowcem!


Wikipedia o wykorzystanie kondensatorów

W zasilaczach i stabilizatorach napięcia kondensatory pozwalają na podtrzymanie wartości chwilowej napięcia w przerwach pomiędzy kolejnymi impulsami prądu dopływającego z prostownika, ograniczają wahania napięcia i pozwalają na chwilowy pobór prądu o natężeniu znacznie przewyższającym wartość skuteczną lub średnią. W klasycznych zasilaczach transformatorowych stosuje się najczęściej kondensatory elektrolityczne o dużej pojemności. Od kondensatorów przeznaczonych do użycia w obwodach zasilających oczekuje się najczęściej wysokiej pojemności, możliwości pracy w dużym przedziale temperatur, wysokiej wartości napięcia przebicia (ściślej: bezwzględnego utrzymania wartości znamionowej tego napięcia określonej przez producenta) oraz odporności na krótkotrwały pobór prądu o dużym natężeniu. Nie jest istotna stałość pojemności w czasie ani liniowość charakterystyki: kondensatory te mogą pracować tylko przy określonej polaryzacji, zaś ich izolatory mogą być wykonane z materiałów ferroelektrycznych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kondensator