Lekka sztukateria

eń, ale też w celu zatuszowania różnego rodzaju zabrudzeń i uszkodzeń powierzchni ścian, na których umieszczana jest sztukateria. Widać więc, że domowa sztukateria może być wykorzystywana na co dzień nie tylko w celach powiązanych

Dodane: 23-09-2017 04:49
Lekka sztukateria

Użytkowość domowej sztukaterii

Domowa sztukateria może być wykorzystywana w bardzo praktyczny sposób. Przydaje się ona nie tylko w celu ozdobienia różnych domowych pomieszczeń, ale też w celu zatuszowania różnego rodzaju zabrudzeń i uszkodzeń powierzchni ścian, na których umieszczana jest sztukateria. Widać więc, że domowa sztukateria może być wykorzystywana na co dzień nie tylko w celach powiązanych ze sztuką, ale też w celach typowo domowych. Dlatego wydaje się, że domowa sztukateria ma szansę stawać się jeszcze bardziej popularna i jeszcze częściej trafiać na powierzchnie ścian różnych domowych pomieszczeń. Jednocześnie trzeba przyznać, że sztukateria sama w sobie potrafi być bardzo trwała, dlatego jej umieszczanie na domowych ścianach jest bardzo dobrą inwestycją i może być polecane wszystkim właścicielom domów.


Balustrada Obowiązek montowania balustrad- opis z Wikipedii

Balustrada o otworach ażuru zasłoniętych w tle ścianką nazywana jest balustradą ślepą.

Przepisy odnośnie konstruowania balustrad zostały ustalone w drodze rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku wraz z późniejszymi zmianami. Rozporządzenie to określa szczegółowo warunki techniczne budynków dopuszczonych do użytku publicznego, natomiast zawarty w nim dział VII reguluje warunki dotyczące bezpieczeństwa użytkowania.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Balustrada


balustrad przezroczy maswerkówWystępował we wszystkich epokach architektonicznych

Ażur stosowany jest zarówno w rzemiośle artystycznym (kraty, ozdobne siatki) jak i tkaninach artystycznych.

W architekturze ażur jest zespołem dekoracyjnym w postaci elementów ozdobnych np. balustrad, przezroczy, maswerków. Występował we wszystkich epokach architektonicznych. Jest typowy dla sztuki mauretańskiej, hinduskiej, gotyckiej i późnoruskiej. Jeżeli w detalu architektonicznym otwory są zamknięte w tle, wówczas nosi on nazwę ażuru ślepego.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ażur