Montaż i opłacalność klimatyzacji

ne rodzaje, są klimatyzatory stojące, stacjonarne, przy sufitowe itp. Każdy oczywiście spełnia podstawową funkcję tego typu urządzeń, czyli klimatyzuje. Każdy typ klimatyzacji nadaje się jednak do różnych zastosowań. Nie zawsze te

Dodane: 19-08-2016 12:32
Montaż i opłacalność klimatyzacji dobór klimatyzacji gdańsk
Produkcja cieplna budynku ulegnie nie małej poprawie przy klimatyzacji. Czy warto wydawać pieniądze w , warto- krótko o tym czemu.

Klima w budynku

Klimatyzacja dzieli się na różne rodzaje, są klimatyzatory stojące, stacjonarne, przy sufitowe itp. Każdy oczywiście spełnia podstawową funkcję tego typu urządzeń, czyli klimatyzuje. Każdy typ klimatyzacji nadaje się jednak do różnych zastosowań. Nie zawsze też można użyć danego rodzaju klimatyzacji z różnych powodów.

Najlepiej zainteresować się kwestią klimy już na etapie budowy budynku, nie zawsze jednak jest to możliwe, a czasami zwyczajnie nie pomyśleliśmy o tym. Oczywiście można zamontować większość typów klimatyzatorów w już gotowych budynkach, jednak niesie to za sobą pewne ograniczenia i dlatego warto poznać opinię fachowca.


Chłodzenie, grzanie. Funkcje klimatyzacji

Urządzenia klimatyzujące nie spełniają jedynie jednaj funkcji - ochładzanie powietrza- mają również inne zastosowania oprócz tego oczywistego. Wszystkie urządzenia klimatyzujące również osuszają powietrze, co jest np. bardzo pomocne w wilgotnych pomieszczeniach lub w takich w których chcemy pozbyć się grzyba.

Dodatkowo klimatyzacja może posiadać funkcję grzania, więc może stanowić dodatkowe źródło ciepłą w chłodne dni lub całkowicie zastąpić inne metody ogrzewania. Może nie jest to rozwiązanie energooszczędne, jednak z pewnością bardzo wygodne, no i wymaga zakupu tylko jednego urządzenia.


Encyklopedia o klimatyzacji

Klimatyzator - urządzenie do chłodzenia pomieszczenia.

Składa się ze sprężarki, parownika i skraplacza (te dwa ostatnie wyposażone w wentylator). Wentylator promieniowy wymusza obieg powietrza na parowniku umieszczonym wewnątrz chłodzonego pomieszczenia. Powietrze z pomieszczenia ochładza się na parowniku oddając ciepło czynnikowi chłodniczemu pośredniemu, który krąży w obiegu zamkniętym. Następnie czynnik pośredni (gaz) zostaje sprężony w sprężarce (wzrasta jego temperatura 1) i jest przetłoczony do skraplacza który znajduje się na zewnątrz (w powietrzu zewnętrznym). W skraplaczu ciepło z czynnika zostaje oddane do powietrza zewnętrznego, gaz skrapla się i staje cieczą (nadal pod wysokim ciśnieniem). Ciecz dostaje się do elementu rozprężnego (kapilara lub TZR), gdzie jest dławiona - zostaje zmniejszone jej ciśnienie i co za tym idzie temperatura. Schłodzony czynnik w postaci cieczy ponownie zostaje podany na parownik, gdzie się ogrzewa od powietrza w pomieszczeniu i przechodzi w stan gazowy.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Klimatyzator