O pożyczkach

Dodane: 13-09-2014 08:11
O pożyczkach Pożyczki pod zastaw są dobrą formą szybkiego pożyczania. lombard szczecin prezentujemy informacje związaną z tematem pożyczek.

Odpowiedzialność Banków?

Sądzę, że instytucje finansowe ponoszą sporą winę, ponieważ udzielały pozyczek bez jakiegokolwiek...zabezpieczenia, na przykład z zerowym wkładem własnym (mowa oczywiście o kredytach hipotecznych). Dopiero od niedawna Komisja Nadzoru Finansowego zarządza obowiązkowy wkład własny na poziomie 5%, od przyszłego roku będzie to już 10%, a za dwa lata 15%. Nie ma już tez możliwości wzięcia kredytu w obcej walucie, chyba że się w tej walucie zarabia. Można narzekać, że te restrykcje spowodują spadek udzielanych kredytów hipotecznych, ale w efekcie nie będzie też tak wielu kredytobiorców, mających problemy ze spłatą. Jest więc to dla ludzi tak naprawdę korzystne. Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wkład własny jest niezwykle istotny, przy tak wielkiej inwestycji, jaką jest zakup mieszkania.


Definicja kredytu hipotecznego

Ze względu na cel:

Kredyt hipoteczny ? środki przekazywane są na zakup domu, mieszkania własnościowego, spółdzielczego lub innej nieruchomości. Uruchamiany w całości, bank przelewa kwotę kredytu na rachunek sprzedającego (np. dewelopera) na podstawie umowy kupna-sprzedaży.
Kredyt budowlano-hipoteczny ? środki przeznaczone są na budowę domu przez osobę fizyczną, spółdzielnię lub dewelopera. Uruchamiany w całości lub transzach. Przy uruchomieniu w transzach odsetki naliczane są od wykorzystanej kwoty, a nie od całości przyznanej sumy. Do momentu uzyskania pozwolenia na zamieszkanie lub odbioru na podstawie protokołu ze spółdzielni spłacane są tylko odsetki bez kapitału. Do wniosku o kredyt załącza się kosztorys celem późniejszego rozliczenia wydatków na podstawie faktur.
Pożyczka hipoteczna ? środki są przekazywane na dowolny cel (niekoniecznie związany z budową lub zakupem nieruchomości).

Ze względu na walutę:

Kredyty w walucie krajowej,
Kredyty walutowe:
Typowy kredyt walutowy ? kredyt udzielany jest w walucie krajowej, ale w dniu podpisania umowy jego wartość jest przeliczana na walutę obcą (np. EUR, USD, JPY, CHF) według bieżącego kursu. Harmonogram rat podany jest w walucie obcej. Spłata dokonywana jest w walucie krajowej po przeliczeniu według kursu waluty przypadającym na dzień spłaty. Najkorzystniejszy jest kredyt spłacany na podstawie fixingu (kursu średniego) ze względu na brak różnicy w wartości tj spreadu. Jednak większość kredytów jest przyznawana systemem: udzielenie ? suma podzielona przez kurs kupna danego banku, spłata ? rata pomnożona przez kurs sprzedaży. Ten system powoduje, iż w momencie udzielenia kredytu mamy wyższą kwotę do spłaty wynikającą z różnicy kursów.
Kredyt walutowy denominowany ? w umowie mamy konkretną kwotę w walucie krajowej PLN. Kwota dzielona jest na transze i przeliczana na walutę obcą.

Opcje wyliczenia wartości w walucie krajowej:

umowę zawiera się na określoną kwotę waluty krajowej
umowę zawiera się na określoną kwotę waluty obcej ? to rozwiązanie w przypadku ceny zakupu nieruchomości ustalonej w PLN (nieruchomość kupiona w PLN, kredyt spłacany w walucie)

może prowadzić do niedoboru środków do ceny zapłaty w przypadku niższego kursu w chwili przeliczenia niż zakładany

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kredyt_hipoteczny


Finanse na wakacjach

Sezon urlopowy trwa. Wedle badań 28% nie pojedzie w tym roku na żadne wakacje, spora część wyjeżdżających spędzi urlop w kraju, a za granicę uda się co siódmy.

Ale wielu Polaków urlopowy wyjazd zamierza sfinansować kredytem. Czy to jest dobry pomysł? Bez wątpienia, wyjazd jest potrzebny, po to by nabrać energii i nie zwariować. Psycholodzy podkreślają, że spędzenie wolnego czasu na własnej kanapie, nie zapewni regeneracji. Brak urlopu zmniejsza wydajność pracy, bardzo źle wpływa również na samopoczucie, a w skrajnych wypadkach może prowadzić do depresji.


Kredyt

Ten sam problem dotyczy kredytów, zwłaszcza długoterminowych, czyli hipotecznych. Duża ilość kredytów w obcych walutach pokazuje, jak przekonujący są doradcy. Wielu ludzi zaufało, nie zabezpieczając się w żaden sposób przed ryzykiem. Najwięcej stracili ci, którzy wzięli kredyt, gdy frank miał najniższy kurs. Niestety, wielu z nich po prostu nie zdawało sobie sprawy z ryzyka, ponieważ zaufali specjalistom.

Dlatego nie ufaj doradcom - podejmij mądre decyzje, poświęć czas, by dowiedzieć się więcej o produktach finansowych, czytaj blogi poświęcone tym tematem i wątki na forach internetowych. Pamiętaj - sam musisz zadbać o swoje pieniądze!


Jak wziąć kredyt?

Jak zaciągnąć kredyt i na tym nie stracić? Jeszcze dwa, trzy lata temu można było uzyskać odpowiedź - udaj się do doradcy. Niestety, wiele osób ufając doradcom finansowym, podjęło błędne decyzje.

Jeżeli mamy do ulokowania oszczędności, ale kompletnie nic nie wiemy o bankowości i lokatach, to udajemy się do doradcy finansowego po pomoc. I mamy zaufanie, że jego wiedza i doświadczenie zagwarantuje, że wybierzemy najlepszą opcję. Niestety, okazało się, że doradcy nie wcale nie pomagają klientom. Doradzają lokaty lub kredyty, z których nalicza im się najwyższa marża, nie zawsze informując o tym, czym ryzykuje klient. Dlatego wiele osób straciło swoje oszczędności.