Ogólnie o bezpieczeństwie w informatyce

wana kadra, czy też zwykła lekkomyślność. Często prowadzi to do nieciekawych sytuacji, jak chociażby kradzież poufnych danych. Bywa,...że to działanie nieuczciwej konkurencji lub zemsta pracownika. Wtedy ciężko się obronić, pracow

Dodane: 05-10-2015 09:14
Ogólnie o bezpieczeństwie w informatyce
Chcesz wiedzieć więcej na temat bezpieczeństwa danych?

Zgubne skutki nadmiernej oszczędności

Duże firmy często zaniedbują kwestie ochrony danych. Przestarzałe rozwiązania, słabo wyedukowana kadra, czy też zwykła lekkomyślność. Często prowadzi to do nieciekawych sytuacji, jak chociażby kradzież poufnych danych. Bywa,...że to działanie nieuczciwej konkurencji lub zemsta pracownika. Wtedy ciężko się obronić, pracownika zatrudnionego na umowę o pracę wcale nie jest tak łatwo dyscyplinarnie zwolnić (zwłaszcza, jeśli brak mocnych dowodów), a straty mogą być bardzo wysokie. Może więc jednak lepiej zapobiegać, niż ponosić konsekwencje niewystarczającej ochrony?


Zachmurzeni

Lubimy chmurę. Wszystko jest teraz w chmurze. Oprogramowanie, nasze dane, te mniej ważne i bardziej ważne. Chmurę mają wszyscy - są tam największe strony www i portale, są zwykli użytkownicy którzy przechowują tam swoje zdjęcia zrobione telefonem, mnóstwo informacji... Jednak czy to aby na pewno bezpieczne? Założenia są proste - nie musisz utrzymywać skomplikowanej infrastruktury, nie musisz ponosić wysokich kosztów, masz dostęp do danych z każdego miejsca... Same plusy. A jednak co jakiś czas pojawiają się albo wielkie awarie serwerów i wtedy pada pół polskiego internetu (bo nie wiedzieć czemu pół polskiego internetu ma wykupionego clouda u tego samego usługodawcy), albo wyciekają nagie zdjęcia celebrytek. A potem wszystko wraca do normy. Czyli w chmurę.


Serial o... Hakerach

Kwestie cyberprzestępczości po raz kolejny weszły do popkultury. Pojawił się ciekawy serial pod tytułem Mr. Robot, który opowiada o hakerach. Jest to ciekawa propozycja, fabuła jest wciągają, a kreacja głównego bohatera dość nietypowa. Właściwie inaczej - dość nietypowa jak na głównego bohatera, ale dość typowa jak na obraz hakera. Fobia społeczna, uzależnienie od narkotyków, codzienna praca w korporacji zajmującej się bezpieczeństwem danych, drugie nocne życie, specyficzna moralność. W serialu mamy obraz złej korporacji i grupę hakerów, która próbuje uratować świat od złego kapitalizmu. W sumie nic wybitnie odkrywczego, jednak coś widza przyciąga i każe mu zostać na dłużej. Warto zapoznać się bliżej.