Czy zabawki drewniane mogą pomóc rodzicom nauczyć dzieci szanować zabawki?
Można z łatwością zauważyć, że znacząca większość obecnie dostępnych na rynku zabawek jest wykonana z różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Tego typu zabawki bardzo szybko ulegają zepsuciu, na przykład poprzez zgniecenie plastikowego elementu lub zagubienie drobnej części. Trwałość takich zabawek jest bardzo krótka, zatem nic dziwnego, że wielu rodziców szuka alternatywy dla wydawania w ten sposób dużych sum. Pewnym rozwiązaniem w tym zakresie mogą być zabawki drewniane, które mogą nauczyć dziecko szanowania swoich przedmiotów. Taką zabawkę dodatkowo z pewnością o wiele trudniej zepsuć i wobec tego można je o wiele rzadziej wymieniać.
Skąd wziął się pomysł drewnianych zabawek ?
Chociaż nowoczesne, kolorowe i bardzo różnorodne zabawki z drewna dla dzieci mogą dla niejednej osoby stanowić zaskoczenie dla niejednej osoby, zwłaszcza w bardziej zaawansowanym wieku, to jednak tradycja wyrobów dla dzieci z drewna sięga zamierzchłych czasów. Co prawda, tego typu produkty są teraz w niezwykle atrakcyjnej formie, nieporównywalnej wręcz z na przykład drewnianymi klockami sprzed trzydziestu lat, to jednak te dwa przedmioty coś ze sobą łączy. Idea tworzenia klocków i innych zabawek z drewna się nie zmieniła, chociaż w obecnych czasach wynika to bardziej z troski o ekologię niż z powodu braku innych materiałów do wytwarzania zabawek.
Kilka faktów o drewnie
Drewno należy do najstarszych materiałów używanych przez człowieka. Pierwotnie stosowane było jako nośnik energii (spalanie) oraz podstawowy materiał budowlany do budowy chałup i domów mieszkalnych, budowli gospodarczych, kościołów, mostów, a także budowli obronnych. Wykorzystywano pnie o zróżnicowanym zakresie obróbki (z czasem przecinane na połówki), deski, a nawet plecionki z cienkich gałęzi. Przez tysiąclecia budowano z drewna ściany, stropy i dachy, kryte dranicami lub gontem. Drewna używano do wykonywania mebli, sprzętów domowych, naczyń (z czasem w konstrukcji klepkowej) i narzędzi, a także do ogrzewania i oświetlania pomieszczeń (łuczywo). Z drewna budowano środki transportu: łodzie (pierwotnie dłubane w jednym pniu) i okręty, wozy i sanie. Przez dwa stulecia było podstawowym materiałem do wykonywania obudowy górniczej w kopalniach.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Drewno_(technika)